5 Maddede Doğru Lastik Seçimi

 

Lastik ebadınızı öğrenerek başlayın

Aracınız içim doğru lastik türü ve ebadını seçebilmek için ilk yapmanız gereken aracınızın üzerindeki lastiklerin markasını, tür ve ebat bilgilerini öğrenmek olmalı. Ardından KolayOto sayfasında yer alan lastik bulma aracına lastik ebat bilgilerini girerek uygun lastikleri listeleyebilirsiniz.

Mevsim ve iklim koşullarını dikkate alın

Yaşadığınız yerde hiç karlı koşullarda araç kullanmıyor ya da nadiren kullanmak zorunda kalıyorsanız, hava sıcaklığı genellikle +7 derecenin üzerindeyse, standart iklim koşulları için tasarlanmış yaz lastiklerini tercih etmeniz daha uygun olacaktır. Aracınıza yaz lastiklerinin uygun olduğunu düşünüyorsanız, sitemizdeki lastik detaylarında “güneş” sembolünü aramalısınız veya ürün listeleme sayfasında filtreleme yaparken “yaz lastiği” seçeneğini işaretlemelisiniz.

Aracınızı kullandığınız bölgede kışlar çetin geçiyorsa, ya da dağlara çıkıyorsanız, sağlam bir takım kış lastiğiyle buz ve kara karşı hazırlıklı olmalısınız. Kış lastikleri, karda ve çamurda kullanım için özellikle test edilir ve zorlu kış sürüşlerinizde daha fazla güvenlik sağlar. Kış lastikleri, ayrıca yağmurlu havalarda, +7 derecenin altındaki hava sıcaklıklarında, yaz lastiklerinden daha yüksek performanslıdır. Eğer tercihiniz kış lastiklerinden yanaysa sitemizdeki lastik detaylarında “kar tanesi” sembolünü aramalısınız veya ürün listeleme sayfasında filtreleme yaparken “kış lastiği” seçeneğini işaretlemelisiniz.

Seçiminizi aracınızın kullanım alanına göre yapın

Eğer aracınızı özellikle ağır yükler taşımak için kullanıyorsanız, lastik seçerken bu durumu öncelikle hesaba katmalısınız. Doğru yük sınıfına ait lastiği seçtiğinizden emin olmak için şu anda kullandığınız lastiğin yük değerini kontrol etmelisiniz. Ayrıca aracınızın fabrika çıkışında üzerinde bulunan lastiklerin hız indeksinin altında değerde yeni lastikler takmamaya dikkat etmelisiniz.

Her yönden iyi bir lastik arayın

Doğru lastik seçimi size tek bir seferde aradığınız her şeyi sağlayabilir: Güvenlik, yakıt tasarrufu ve uzun ömür. İyi bir lastik ıslak yol koşullarında aracınızın daha kısa mesafede durmasını sağlar ki hayat kurtaran bu mesafeler bazen sadece 1 - 2 metre bile olabilir. Doğru lastik seçimi bu nedenle hayati önem taşır.

Doğru lastikleri seçerek fazladan bir yıla kadar daha uzun kullanım ömrüne sahip olabilirsiniz. Ayrıca doğru lastik aracınız daha az yakıt tüketmesine yardımcı olur. Genel olarak tüm oto lastikleri, güvenlik, uzun ömür ve yakıt tasarrufu özelliklerinden en az birini sunar fakat üç faktörün hepsini birden barındırıp yüksek performans sunan lastikler nadirdir.

Her zaman uzun vadeli maliyeti düşünün

Her yerde olduğu gibi lastik piyasasında da çok çeşitli fiyat ve niteliklerde ürünler bulunuyor. Fiyat olarak oldukça cazip görünen bir ürün satın almadan önce yukarıdaki maddeleri, kullanım koşullarını ve bütçenizi mutlaka dikkatle gözden geçirmelisiniz. Uzun vadede güvenlik, performans, uzun ömür ve yakıt tasarrufu gibi kriterler alacağınız lastiğin gerçek maliyetini ortaya çıkacaktır. Bazen alacağınız indirimli veya kampanyalı lastikler, bazense yüksek performanslı ama daha pahalı lastikler uzun vadede kazandıracaktır.

Artık iyi bir lastik seçimi nasıl yapılır biliyorsunuz! Şimdi lastik bulma aracını kullanarak, lastiğinizin ebat bilgilerini girebilir ve aracınız için en iyi ve indirimli lastikleri seçmeye başlayabilirsiniz.